KRÁSA A ELEGANCE S KŘIŠŤÁLEM SWAROVSKI

                                                O společnosti SWAROVSKI

 Společnost Swarovski je předním výrobcem světoznámého broušeného křišťálu. Tato společnost má více jak 100-letou tradici rodinné firmy a působí ve více jak 40 zemích světa.

První zmínky o firmě Swarovski sahají až do 19.století. V obci jménem Georgenthal, jejíž dnešní jméno je Jiřetín pod Bukovou u Jablonce nad Nisou, vlastinila a provozovala rodina Swarovských malou továrnu na zpracování křišťálu. V r.1862 se v této rodině narodil syn Daniel, kterého rodiče odmalička učili řemeslu a zaměstnávali ve výrobě. V r. 1892 si nechal Daniel Swarovski patentovat stroj na řezání křišťálu, jehož použitím bylo možné dosáhnout lepší kvality zpracování.                                                                                                        

 V roce 1895 Daniel Swarovski zakládá v Rakousku, ve městě Wattens v Tyrolsku, továrnu na výrobu  křišťálových klenotnických kamenů vyráběných z křišťálového skla.

Neustálými pokusy se firma Swarovski snažila docílit lepší kvality a to i v módním průmyslu.                                

Na přelomu 20. a 30. let minulého století se celé plochy dámských společenských šatů pošívaly korálky, perličkami nebo flitry. V té době stál Swarovski ještě za jedním zajímavým vynálezem - tzv. trimmings, tkaninou s drobnými křišťálky, kterou lze snadno aplikovat na oděv a doplňky.                                                     

Móda v 70.letech přinesla mnoho změn. V oděvu se stále více uplatňovaly svítivé materiály, což přimělo Swarovského opět experimentovat s technologiemi. Zajímavá je například technologie hot-fix, jež způsobila výrazný převrat. Jednotlivé kameny se tlakem a teplem aplikovaly v připravených ornamentech a tvarech na tkaninu.

V 90.letech firma uvedla na trh křišťálovou síť, jež se vyráběla z kovových vláken nesoucích barevné kameny. Nejprve se používaly jako pásky hodinek, ve druhé polovině 90. let se už z tohoto materiálu stříhalo na šaty a to nejen večerní, ale i sportovní.                                                                                                                

Na začátku 90.let jsme mohli u firmy Swarovski zpozorovat změny ve firemní a výrobní strategii. V čele návrhářského ateliéru se v r.1989 ocitla Rosemarie Le Gallais. Ta zcela změnila vidinu křišťálu v oděvních doplňcích a špercích. V jejím rukopisu je čitelný blízký vztah k módnímu návrháři Karlu Lagerfeldovi. Velká většina návrhů šperků, které firma Swarovski vyrábí, byla navržena pod jejím vedením. Na počátku 90. let zahájila spolupráci s designéry zvučných jmén jako jsou Alessandro Mendini, Ettore Sottsass, následně Ron Arad, Giampiero Maria Bodino a mnoho dalších.

Dnes je značka Swarovski zárukou vysoké kvality a nositelkou nejnovějších módních trendů. Šperky se objevují na přehlídkách Jean Paul Gaultiera, Versace, Chanel a Louis Vuittona.

Křišťál Swarovski je výrazem originality, smyslnosti, osobnosti i jemnosti a preciznosti. Šperky s křišťálem Swarovski patří mezi nejoblíbenější na celém světě a jsou žádané u všech věkových skupin. Šperky s křišťálem Swarovski představují eleganci a styl, jenž vyzdvihne ženskost a smyslnost každé ženy.

 

 Daniel Swarovski  (1862 - 1956)

 

 

 Zdroj: Swarovski. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2016-11-18]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Swarovski