KRÁSA A ELEGANCE S KŘIŠŤÁLEM SWAROVSKI

  O stříbře:

Stříbro (chemická značka Ag) je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Má dobrou kujnost a dobře se odlévá (dobrá zatékavost).                                                                                                                                                       

Slouží jako součást různých slitin pro použití v elektronickém průmyslu, výrobě CD i DVD nosičů a šperkařství. Jeho sloučeniny jsou nezbytné pro fotografický průmysl.     

Výskyt a výroba:                                                                                                  V zemské kůře se stříbro vyskytuje vzácně, a to pouhých 0,07 - 0,1 mg/kg (v mořské vodě je jeho koncentrace cca 3 mikrogramy na litrl). Odhaduje se, že ve vesmíru připadá na jeden atom stříbra přibližně 1 bilion atomů vodíku.                                                                                                                                               

V přírodě se stříbro vyskytuje obvykle ve sloučeninách, vzácně však i  jako ryzí kov. Téměř pokaždé je stříbro příměsí v ryzím zlatě. Z minerálů stříbra je nejdůležitější akantit.

Abychom mohli stříbro využít, např. k výrobě šperků, je nutné je ze sloučenin získat a vyčistit. K tomu se nejčastěji využívá elektrolýza.    


Samotné stříbro je poměrně měkké a náchylné k černání při styku se sloučeninami síry v atmosféře (znečištěný vzduch). Proto se pro praktické aplikace obvykle slévá s jinými kovy, které zlepší jak jeho mechanické, tak i vzhledové vlastnosti. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra a mědi. Pro zvýšení povrchové kvality stříbrných šperků (lesk, odolnost) se někdy tyto předměty pokrývají tenkou vrstvou kovového rhodia.

Čistotu stříbra udává ryzost. Např. označení 925/1000 označuje, že slitina stříbra obsahuje 92,5% ryzího stříbra. 

 


Zdroj: http://cs. wikipedia.org/wiki/stříbro